تبلیغات
نوای شب

نوای شب
 
نویسندگان
لرستان یکی از مناطقی است که از جهات مختلف زمینه رشد صنعت گردشگری را داراست. ویژگی های منحصر به فرد استان نظیر سابقه تاریخی، طبیعت زیبا و نقش ارتباطی موجود، این استان را در ردیف بهترین اماکن دیدنی دنیا قرار داده است.
 
الف - جاذبه های تاریخی لرستان:
اشیاء مفرغی به جای مانده از صنعت گران این استان در دوره های باستانی زینت بخش موزه های تاریخی دنیاست. این اشیا که در نواحی کوهدشت، الشتر، چگنی و نورآباد به دست آمده اکثراً از قبوری پیدا شده اند که هیچ یک از آنها در گذشته از نظر علمی حفاری نشده است و عمدتاً مربوط به دوره های هخامنشی، اشکانی، ساسانی و اسلام است مناطق دیدنی و آثار باستانی فراوانی در سراسر این استان وجود دارد که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 
تپه های تاریخی: تپه پیاره ، تپه دالاب، تپه حسین خانی، تپه پیامنی،تپه کیووه، تپه گیرجو و کنگر زرد ازنا، تپه قلعه رحیم هرو تپه سنگر علی آباد ازنا، تپه چغابل، میرفلا در 30 کیلومتری خرم آباد، کرنوکر در چغلوندی لم دره یا تپه بله در تیه کن چغلوند و تپه گیجی چغلوند- تپه کله جو بین خرم آباد و الشتر تپه سنگر در رباط نمکی، تپه خانجانی، تپه ده پیر، تپه کرگونه در منطقه تشکن چگنی تپه های قلارومیان بروجرد و صدها تپه دیگر که هر کدام بیانگر تمدن خاصی در دوره باستانی به شمار می آیند.

سنگ نوشته ها:
سنگ نوشته مسجد جامع خرم آباد مربوط به دوره صفوی، سنگ نوشته سراب چنگایی در منطقه چگنی که متن این سنگ نوشته تاریخ کشت گل نیلوفر را در سراب چنگایی (سراب نیلوفر) نشان می دهد.

 
سنگ نوشته ها : سنگ نوشته خرم آباد که گویا در دوره سلجوقیان دروازه شهر بوده در سطوح جانبی این سنگ دو فرمان از ابوسعید برسق کبیر امیر اسفهسالار از امرای سلطان محمود پسر سلطان محمد پسر ملکشاه سلجوقی است. سنگ نوشته مکعب شکل خرم آباد به شماره 398 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است سنگ نوشته حوض موسی (مربوط به دوره قاجار)، سنگ نوشته پل دختر و سنگ نوشته ماهی بازان.
 
پل ها: پل کشکان در 52 کیلومتری خرم آباد. پل کر و دختر در 110 کیلومتری مسیر اندیمشک خرم آباد پل کاکارضا، پل گاومیشان در شرق سیمره، پل کلهر بر روی رودخانه کشکان، پایه های پل زال پل کر و دختر در غرب منطقه طرحان که دو چشمه از طاق هایش باقی است . پل شکسته در جنوب شهر خرم آباد این پل به پل شاپوری معروف است.
 
قلعه ها: قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپورخواست در مرکز شهر خرم آباد این قلعه نماد تاریخی استان لرستان است . قلعه کوهزاد که در منطقه رومشکان است قلعه شهنشاه در جنوب خرم آباد، قلعه نصیر ملاوی، قلعه منیژه کوهدشت، قلعه کوگان ملاوی، قلعه رزه، قلعه چشمک قلعه چنگری کوهدشت، مناره آجری در میدان شقایق خرم آباد که حدود 5/29 متر ارتفاع 5/5 متر قطر و 99 پله مارپیچ دارد.
 
غار ها : غار پا سنگر، غار قمری شهر خرم آباد (مربوط به دوره مولسترین)، غارهای همیان یک و دو (در منطقه رشته کوه شمالی کوهدشت به نام سرسورون) با سابقه حدود صد تا چهل هزار سال ،غار میرملاس ( در شمال غرب کوهدشت) که نقش های بدیع آن حدوداً به 16 تا 11 سال پیش مربوط است ، غار کنجی در جنوب شرق خرم آباد، غار گرارجنه  در جنوب شهر خرم آباد (مربوط به دوره مولسترین)، غار یافته در منطقه چگنی ابزار کشف شده این غار را حدوداً به چهل تا دویست هزار سال پیش نسبت می دهند، غار برد اسبی (سنگ سفید)، غار دوشه در دهستان کافر مسلمان چگنی، آثار منقوش دیواره غار هم رنگ آثار نقاشی شده میرملاس و سایر غارهای کوهدشت است. رنگ این نقاشی ها عمدماً سرخ بوده و نقاشی ها عموماً بیانگر صحنه هایی از رزم تن به تن و شیوه اسیر گرفتن از دشمن است.
 
جاذبه های طبیعی:
آبشارها: آبشار بیشه، آبشار نوژیان، آبشار لون (تنگ هفت)، آبشار آب سفید الیگودرز، آبشار وارک، آبشار تله زنگ، آبشار سه گانه سرکانه عباس آباد
 
چشمه های آب معدنی: چشمه های آب معدنی لرستان عموماً گوگردی و نمکی اند . نظیر چشمه گراب کوهدشت، چشمه گراب امامزاده حسن الیگودرز، چشمه گوگردی برآفتاب طلایه چم سنگر و چشمه سراب در دهقان کاکاشرف و چشمه های نمک در منطقه رباط نمکی خرم آباد
 
دریاچه ها: دریاچه گهر بزرگ با عمق حدود 28 متر و مساحت آبی حدود صد هکتار ] گهر کوچک، دریاچه کیو در شمال غرب خرم آباد
 
تالاب ها : تالاب های بیشه دالان بروجرد و پلدختر از مناطق دیدنی و جاذبه های طبیعی استان لرستان به حساب می آیند .
 
علاوه بر جاذبه های طبیعی یاد شده دره های زیبا، دشت های پرگل و گیاه گیاهان کمیاب منطقه لرستان می تواند سالیانه هزاران گردشگر، محقق و بیننده را در دامن خود پذیرا باشد .

[ یکشنبه 3 اردیبهشت 1391 ] [ 09:35 ق.ظ ] [ artemis danesh ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

الهی! تو آنی كه از احاطت اوهام بیرونی، و از ادراك عقل مصونی، نه مُدرَك عیونی، كارساز هر مفتونی، و شادساز هر محزونی، در حكم، بی‌چرا، و در ذات بی‌چند، و در صفات بی‌چونی.
الهی! در جلال، رحمانی، در كمال، سبحانی، نه محتاج زمانی، و نه آرزومند مكانی، نه كسی به تو ماند، و نه به كسی مانی، پیداست كه در میان جانی، بلكه جان زنده به چیزی است كه تو آنی.

مناجات خواجه عبد الله انصاری

آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :